Články, Prvé sväté prijímanie

Prvé sväté prijímanie. Čo je prvé sväté prijímanie?

prve-svate-prijimanie

V mnohých katolíckych farnostiach sa po Veľkej noci  vyzdobí kostol na bielo a deti majú svoj veľký deň. Deň kedy prijmú do srdca a života najdôležitejšieho Hosťa. Čo je potrebné vedieť o podstatných veciach tohto dňa už dopredu?

Na Slovensku je zvykom pripraviť dieťa na prvé sväté prijímanie v tretej triede základnej školy. Teda cca vo veku 8-9 rokov. Je to vek, kedy by už dieťa malo rozumieť základným pravdám viery aj tomu, čo tento krok prijatia Eucharistie prináša, čo je podmienkou prijatia sviatosti.

V katolíckej cirkvi sa na oslavu Eucharisite vykonáva prvé sväté prijímanie počas omše. V protestantskom prostredí sa používa označenie – vysluhovanie večere Pánovej.

Príprava na prijatie sviatosti Eucharistie by mala v prvom rade byť na pleciach rodičov. To znamená, že by dieťa mali od narodenia. Viesť a vychovávať v pravdách viery a zúčastňovať sa s ním minimálne nedeľných bohoslužieb. Rodičia by vo veku, kedy dieťa túži prijať prvé sväté prijímanie, mali byť tými, ktorí ho sprevádzajú a rozprávajú mu svoje osobné svedectvo života s Bohom.

Prvé sväté prijímanie završuje uvedenie do kresťanského života. Tí, čo boli krstom povýšení na hodnosť kráľovského kňazstva a birmovaním hlbšie pripodobnení Kristovi, prostredníctvom Eucharistie majú s celým spoločenstvom účasť na samej Pánovej obete.

Hlavným poslaním svätého prijímania je udržovať a rozvíjať Boží život, ktorý sme dostali pri krste.

Mala by to byť príprava na výnimočný deň. A v tom duchu by malo byť všetko vedené. Aby sa dieťa aj rodičia tešili, a nebrali ho len ako formalitu. Alebo možnosť získania darov zo strany najbližších.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *