Články, krst

Význam košieľky na krst a prečo je biela…….

krstna kosela

Biela farba je jednoduchá a fascinujúca, ktorej dokáže uniknúť málokto. 

Na bielu farbu sa viažu mnohé prírodné úkazy ako sneh, ľadovce, morský príboj, či často používaný výraz „biely deň“. Biela  farba sa často používa ako symbol vysokých hodnôt a ideálov. Ako sú sloboda, nádej a mier, ktorý sa znázorňuje bielou vlajkou a bielou holubicou. 
Biela farba v nás evokuje nevinnosť, láskavosť, čisté city a dokonalosť, preto ju ako symbol používame pri narodení i svadbách.

Biela farba sa po stáročia objavuje v mnohých kultúrach a náboženstvách. Biela farba je výrazom absolútna, začiatku i konca, plnosti a prázdna, ako aj ich zjednotenia.

V gréckej mytológii – Oziris – egyptský boh mŕtvych, vystupuje ako pán podsvetia v bielom rúchu. Ďalšiemu gréckemu bohovi Apolovi ( Apolon) patria biele slnečné kone.

V hinduizme zase biela farba znázorňuje čisté svedomia a osvietenie.

V kresťanskej liturgii biela nesie podobný význam, teda symbolizuje čistotu, spravodlivosť, zasvätenie, dokonalosť, duchovnosť. Boh sám sa na konci vekov zjaví na bielom tróne (Zjav 20,11).
Biela je aj Kristova farba. Na hore premenenia „zažiarila tvár Krista sťa slnko a odev mu obelel ako svetlo“.  Anjeli takisto vystupujú v bielom. 

Taktiež kňaz sa oblieka do bielej alby.

Aj keď až do staroveku sa biela farba spájala s výrazom smútku.  Podľa cirkevného otca Hieronyma (4. Storočie) je biela farba farbou, ktorá na sebe nenesie nič zo smrteľnosti.

V kresťanskom staroveku boli novopokrstení obliekaní do bieleho rúcha na znamenie nového života. Krst sa aj dnes chápe ako vzkriesenie človeka v Kristovi.


Novopokrstený dostane hneď pri krste biele „rúcho“ v podobe krstnej košieľky, ktorá symbolizuje, že  pokrstený si obliekol Krista. Biela krstná košieľka je potrebná iba pri rímskokatolíckom krste a u evanjelikov sa nevyžaduje. Košieľka sa dieťatku pri krste neoblieka, iba sa k nemu priloží.
Zvyčajne je na krstnej košieľke uvedené meno dieťaťa, dátum narodenia a dátum krstu.  

Spolu s košieľkou na krst je pri krste potrebná aj sviečka na krst.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *