Články, Prvé sväté prijímanie

Na čo nezabudnúť pred prvým svätým prijímaním

Keď chystáte prvé sväté prijímanie, a ešte je to k tomu prvý raz, budete prekvapení, na čo všetko treba myslieť. Ponúkame vám zopár rád k najdôležitejším veciam, aby táto slávnosť aj u vás prebehla v pokoji.

Oblečenie a výbava na prijímanie

Z praktických vecí, ktoré netreba zabudnúť pred prvým svätým prijímaním. Vyberáme aspoň niektoré. Dievčatá majú možnosť ísť na prvé sväté prijímanie buď v klasických bielych šatách. Chlapci v obleku a doplniť ho košeľou, alebo v rovnošatách.  Rovnošatu farnosť buď zdarma poskytne alebo sa platí poplatok za požičanie.

Chlapci

Oblek pre chlapca nájdete na našom ehope https://detskesaty.sk/kategoria-produktu/prve-svate-prijimanie/chlapci-1-svate-prijimanie/

Dievčatá

Mnohé mamičky sa domnievajú, že šaty na prvé sväté prijímanie pre slečny by mali siahať až po zem. Toto tvrdenie je mylné, ak siahajú spoločenské šaty len po členky, sú takéto šaty praktické a pôsobia veľmi milo. Predsa Vaša slečna je ešte stále dieťa, prečo by ste jej mali uprieť dievčatkovský vzhľad, z ktorého Vám, ani sa nenazdáte, raz-dva vyrastie. Okrem toho, sa v šatách po členky veľmi dobre chodí.

Šaty na 1. sväté prijímanie by nemali odhaľovať ramená, chrbát a hrudník. Ak si Vaša ratolesť vyberie princeznovské šaty na ramienka. Potom určite nezabudnite na vhodné bolerko, ktoré zahalí holé plecia.

Šaty na prvé sväté prijímanie sa šijú najčastejšie zo saténu, tylu, čipky a taftu. Takéto nájdete u nás https://detskesaty.sk/kategoria-produktu/prve-svate-prijimanie/dievcata-1-svate-prijimanie/

Rovnošata – áno alebo nie……

Nie je fixný predpis, že dieťa musí ísť na prvé sväté prijímanie v rovnošate, vždy je to na dohode s kňazom.

V niektorých farnostiach je zvykom, aby deti ešte celý týždeň chodili v bielom oblečení z prijímania denne na omšu. Ak sa to dá, dožičte to svojmu dieťaťu.

Čo sa týka závojov, nie sú veľmi odporúčané kvôli sviečkam, ktoré majú deti pri obnove krstných sľubov v ruke. Vtedy môžu zapríčiniť nepríjemné situácie – takže radšej nie. Neskúšajte veľmi improvizovať s topánkami na opätkoch pre dievčatá. Majú problém nielen na nich chodiť, ale aj vydržať na nich stáť. Investujte do pohodlných topánok na plnom opätku, ktoré deti použijú aj potom.

Ako doplnok k šatám na prvé sväté prijímanie pre dievčatá sa používajú rukavičky a nejaká ozdoba do vlasov ( štrasové čelenky, korunky, náhrdelníky, sponky, náušničky…..). Pre chlapcov vkusný motýlik.

Všetky potrebné doplnky máme pre Vás pripravené tu

 https://detskesaty.sk/kategoria-produktu/prve-svate-prijimanie/doplnky-prve-svate-prijimanie/.

  Sviečka by mala byť tá, ktorú dieťa malo pri krste. Pokiaľ sa však stratila alebo je poškodená. Nie je prekážkou mať inú. Je dobré, ak má dieťa k nej ozdobu na sviečku, ktorý zachytáva stekajúci vosk.

Sviečky na prvé sväté prijímanie a ozdobu na sviečku nájdete u nás na ehope – https://detskesaty.sk/kategoria-produktu/sviecky-s-menom-a-datumom/sviecky-na-1-sv-prijimanie-s-menom-a-datumom/

Jedlo počas dňa prijímania

Ráno, kedy deti majú ísť na prijímanie, sa odporúčajú len ľahké raňajky. Radšej bez mlieka, kvôli možnej nevoľnosti a vracaniu, nakoľko slávnosť trvá dlho.   Je dobré pribaliť im vreckovky a mať poruke fľašku s čistou vodou v prípade potreby.

 Rovnako to platí aj o slávnostnom obede. Pripravte skôr jednoduchšie menu, ľahko stráviteľné, ktoré na stiahnutý žalúdok padne lepšie ako ťažké jedlo. Pokiaľ sa dá. Skúste priamo po slávnosti urobiť na fare či farskom dvore malé agapé. Pohostenie pre rodičov, deti a prítomných. Čo pomôže nielen sa uvoľniť a prežiť prvé okamihy v príjemnom spoločenstve, ale aj niečo zobnúť do seba, kým sa dieťa a rodina dostane k obedu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *